Conferinţă preoțească de toamnă, la Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 12, 2019

Preasfinţitul Părinte Calinic Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, a prezidat miercuri, 11 septembrie 2019, conferința preoțească de toamnă a preoţilor din Protopopiatul Botoşani. De dimineaţă, Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din municipiul Botoșani. La final, ierarhul a a citit rugăciunile de dezlegare pentru toți cei prezenți. În sala de ședințe din Așezământul social-filantropic al Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” a urmat întrunirea preoţilor, în deschiderea căreia Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor a prezentat câteva cărţi care sunt legate de Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și de Anul comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română. În continuare, preotul Alexandru Gheorghiu de la Parohia Copălău a prezentat tema „Patriarhul Nicodim Munteanu (1939-1948), păstor înțelept și apărător al Bisericii în timpul unei perioade tulburi din istoria țării”, iar preotul Ștefan Vasile de la Parohia „Duminica Mare” din Botoşani din a prezentat tema „Patriarhul Iustin Moisescu (1977- 1986) - iniţiator şi promotor al colecţiei "Părinţi şi scriitori bisericeşti" şi valoarea scrierilor patristice în edificarea duhovnicească a preoţilor şi în pastoraţia credincioşilor”. După susținerea temelor, câțiva preoți au avut intervenții pe marginea referatelor prezentate, iar PS Calinic Botoşăneanul a acordat audiențe preoților. Părintele Lucian Leonte, protopop al Protopopiatului Botoşani, a mulțumit Preasfinției Sale pentru modul cum a prezidat această conferință și pentru dragostea și înțelegerea revărsate asupra preoților prezenți, dând posibilitatea unui dialog părintesc. În cadrul agapei frăţeşti, pregătită prin purtarea de grijă a părintelui protopop Lucian Leonte, au fost dezbătute nenumărate aspecte pe marginea referatelor prezentate. (Pr. Petru Fercal, C. Ciofu)